Anne Rice, „Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair. Taltos”

Anne Rice, "Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair. Taltos"


Autor: Olga Sienkiewicz

Jeśli w mocno powiązanym ze sobą fabularnie cyklu poprzednie części stoją na bardzo wysokim poziomie, zazwyczaj niemożliwym jest, aby ostatniej udało się je przyćmić. Szczerze mówiąc, gdy sięgałam po "Taltos", liczyłam na przyzwoitą lekturę, ale zdecydowanie gorszą od powalającej detalami "Godziny czarownic" czy kunsztownie skonstruowanego "Lashera". Rozczarowałam się. Bardzo pozytywnie.

Po przeczytaniu zakończenia "Lashera" mieliśmy prawo sądzić, że wszystko dobrze się skończyło – upiorny duch został pokonany, główni bohaterowie przeżyli, wszystkie tajemnice zostały (jak się wydaje) odkryte. Jednak Anne Rice znowu zadziwia, już na pierwszych kartach "Taltos" uświadamiając nam, że zagrożenie wcale nie zniknęło. Teraz jednak uderza z nieoczekiwanej strony.

Michael i Rowan ruszają do Europy, aby odkryć szokującą prawdę o historii Taltosów, przekazaną przez niespodziewanego przyjaciela.

Trzynastoletnia Mona Mayfair odkrywa, że jest w ciąży, o której powiedzieć można wszystko, tylko nie to, że jest całkowicie normalna. Bo czy zwykłe dzieci rozmawiają ze swoimi matkami, przebywając jeszcze w macicy?

Wszystko wskazuje na to, że zakon Talamaska przechodzi niebezpieczną wewnętrzną transformację, której ofiarami padają jej członkowie…

Cały czas zdumiewa mnie to, jak bardzo różnią się między sobą poszczególne części "Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair". O ile "Godzina…" była dość powolna i zachwycała dopracowanymi detalami, a "Lasher" czarował dynamiką i konsekwencją, o tyle "Taltos" jest opowieścią – aneksem do dwóch poprzednich, a jednocześnie stanowi kolejną część mitologii świata kreowanego przez Rice. Historia gatunku Taltosów, wzbogacona opisami ich rytuałów i wierzeń, dziejów i ewolucji, jest doskonale zaplanowana i przemyślana. Razem z „Królową potępionych” (geneza wampirów) i „Memnochem diabłem” (wizja nieba oraz piekła) stanowi świetne studium struktury całej mitologii, która powstała w wyobraźni autorki.

Na fenomen całego cyklu składa się chyba kilka rzeczy. Po pierwsze, stosunkowa odrębność od wszystkich innych dzieł autorki – oczywiście, jedynie do czasu, bo aby poznać dalsze dzieje Mony i Rowan, trzeba sięgnąć do "Posiadłości Blackwood" oraz "Krwawego kantyku", kończących wspaniały cykl "Kronik wampirów". Wspominana i chwalona już wielokrotnie zachwycająca dbałość o detale każdej opowieści składającej się na dzieje czarownic Mayfair. I niezwykła, niepowtarzalna atmosfera, utrzymana w całym cyklu, co jest naprawdę trudne, kiedy mowa o pięciu książkach.

Wydawcy należą się brawa za świetną koncepcję – wszystkie tomy o czarownicach wizualnie pasują nie tylko do siebie, ale i do wszystkich reedycji książek z cyklu "Kroniki wampirów". Tłumaczenia są również bardzo dobre, choć nie dało się uniknąć drukarskich chochlików lub redakcyjnych pomyłek. Ważne jest jednak, że nawet te drobne usterki nie powinny przeszkadzać w odbiorze.

Na koniec można sobie postawić pytanie: czy warto sięgnąć po cały cykl o wiedźmach, a może tylko przeczytać którąś z części? Osobiście radzę wybrać pierwszą opcję – historia jest zdecydowanie bardziej imponująca, jeśli się z nią zapoznać od samego początku do pięknie rozwiązanego zakończenia.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Anne Ricetaltos_qfant

Tytuł:Taltos

Data wydania:2010

Wydawnictwo:REBIS

Pozostałe dane:Oprawa: Miękka

Format: 12.6x19.6cm

ISBN: 978-83-7510-290-1

Tytuł oryginału: Taltos

Tłumacz: Kicana Małgorzata

Seria: Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair

%d bloggers like this: