Anne Rice, Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair,. Lasher cz. 1 i 2

Anne Rice, Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair,. Lasher cz. 1 i 2


Autor: Olga Sienkiewicz

Z kontynuacjami literackimi nigdy nic nie wiadomo – mogą wyjść albo bardzo złe, albo przewyższyć pierwszy tom. Może też być tak, że część druga będzie równiutko trzymała poziom poprzedniczki. Ku mojej radości, "Lasher" Anne Rice – dwutomowa kontynuacja "Godziny czarownic", to właśnie ta trzecia opcja.

Rowan, niedawno odnaleziona i przyjęta do wielkiej rodziny Mayfairów spadkobierczyni gigantycznej fortuny, znika i wszystko wskazuje na to, że jest więziona przez rodzinnego ducha, Lashera, który za jej sprawą przyoblekł się w ciało. Poszukiwania, prowadzone przez potężny ród i zakon badaczy zjawisk nadnaturalnych, Talamaskę, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Michael Curry zamyka się w wielkim domu przy ulicy Pierwszej, otoczony powszechnym współczuciem i pełną akceptacją ze strony rodziny zaginionej żony.
Mayfairowie jednak muszą zjednoczyć szyki w obliczu straszliwego niebezpieczeństwa, w które część z nich nie może uwierzyć. Lasher za wszelką cenę poszukuje genetycznie dopasowanej do niego kobiety z rodu, aby się rozmnożyć, jednak te, które nie mają dodatkowych genów, giną. Rodzina zamyka się w wielkich rezydencjach, skupiona w duże grupy, jednak nikt nie czuje się bezpiecznie. Nikt – poza trzynastoletnią Moną Mayfair, nimfetką-geniuszem, która wydaje się niczego nie lękać.
Michael w końcu poznaje prawdę o historii i pochodzeniu Lashera, jednak prawdy tej nikt się nie spodziewał…

O ile w "Godzinie czarownic" Anne Rice skupiła się na ukazaniu przeszłości Mayfairów, o tyle w obu tomach "Lashera" akcja zdecydowanie przyspiesza. Mieszają się punkty widzenia, miejsca akcji i ciągi narracyjne, poznajemy historie Yurija z Talamaski, Juliena Mayfaira i Lashera, opowiadane przez nich samych, czytamy o Monie i rodzinnych rezydencjach, jednak wciąż zastanawiamy się: co stało się z Rowan? Anne Rice bawi się z czytelnikiem, mami go i zwodzi – i to jest rzecz bardzo pozytywna, urozmaicająca fabułę, ale i pokazująca kolejną charakterystyczną cechę sposobu pisania autorki.

Technicznie oba tomy są również znakomicie przełożone, wkradło się jednak kilka chochlików drukarskich bądź też przeoczeń redaktora – nie są to jednak jakieś wielkie błędy, ot, brak ogonka bądź litery. Warto zwrócić uwagę na bardzo eleganckie wydanie: piękna okładka, pasująca zresztą do całego zbioru drugich wydań zarówno „Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair”, jak i do „Kronik wampirów”. Dobry jakościowo papier i wyraźna czcionka tylko uprzyjemniają lekturę – trzeba jednak do książki podejść z delikatnością, bo rogi mają dziwną skłonność do  zaginania i rozwarstwiania (to ostatnie w przypadku okładki). Wszystkie tomy zebrane razem pięknie się prezentują.

To nadal nie jest koniec opowieści. Choć autorka pozostawia nas w końcówce drugiego tomu "Lashera" z wrażeniem, że wszystko się ułoży, czeka na nas jeszcze jedna gruba księga – "Taltos". To kolejny dowód na to, że Anne Rice lubi bawić się z czytelnikiem, rozpalać jego ciekawość. A znając jej wyobraźnię, z pewnością to, co czeka nas na kartach kolejnej części, będzie bardzo interesujące.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

lasher_2_qfantAutor:Anne Ricelasher-tom-1_qfant

Tytuł:Lasher

Data wydania:2009

Wydawnictwo:Rebis

Pozostałe dane:oprawa: Miękka

format: 12.6x19.6cm

ISBN: 978-83-7510-289-5

tłumacz: Pustuła Hanna

seria: Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: