Anne Holt „To co się nigdy nie zdarza”

Anne Holt "To co się nigdy nie zdarza"


Autor: Anna Perzyńska

Śledztwo w powijakach – czyli jak, będąc w połogu, szukać mordercy.

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Żeby się odamerykanizować. Norweska powieść kryminalna okazała się całkowicie różna od tego, do czego się przyzwyczaiłam. Niestety, pech chciał, że jestem skażona obyczajowością popkultury anglojęzycznej i realia norweskie do mnie nie przemawiają. „To, co się nigdy nie zdarza” okazało się kryminałem, który tak naprawdę niewiele ma z nim wspólnego – zdecydowanie łatwiej uwierzyć, że jest to powieść obyczajowa ze zbrodnią w tle.

Obserwując perypetie Yngvara Stubf – komisarza z Oslo, i jego żony, Inger Johanne Vik – psychologa-profilera, poznajemy raczej problemy ich życia rodzinnego (trudne w wychowaniu dziecko, noworodek, były mąż, koszmary i tajemnice z przeszłości) niż norweską wersję serialu CSI. Owszem, Anne Holt ukazuje nam część nudnej, codziennej pracy stróżów prawa, niewiele tu jednak miejsca na dreszczyk emocji czy intelektualną grę z mordercą. Holt zdecydowanie odcina się od klasycznego kryminału, w którym życie emocjonalne bohaterów ustępuje miejsca zagadce. Czytelnik nie może nawet zabawić się w poszukiwanie zbrodniarza, ponieważ poznaje go już na samym początku.

Trójtorowa narracja jest jednak ciekawym zabiegiem. Rzadko pozwala się czytelnikowi wejść jednocześnie w umysł Holmesa, Watsona oraz zabójcy. Pozytywni bohaterowie są – przynajmniej dla mnie – trochę nudni, przygniecieni przeszłością i życiem rodzinnym, nie dość zainteresowani wykryciem sprawcy. Sprawca zaś jest zdecydowanie najciekawszą postacią.

Konstrukcja fabularna jest charakterystyczna dla współczesnej, nieklasycznej powieści kryminalnej, a może to gatunek kryminalno-przygodowy? Trup–śledztwo–trup–śledztwo. Im dalej w las, tym czytelnik więcej wie o zbrodniarzu, a policja – mniej. Przewrotne zakończenie wywołuje u mnie uśmiech, bo nie jest sztampowe.

„To, co się nigdy nie zdarza”, przedstawia zbrodnie, które nie powinny wydarzyć się w tak spokojnym kraju, jak Norwegia – przynajmniej według bohaterów. Nietypowy jest także język powieści. Książkę napisano w sposób rzadko spotykany w tego rodzaju literaturze: dużo opisów przyrody, krótkie dialogi, mało przesłuchań… Mimo wszystko, czyta się ją przyjemnie.

Miłośnicy kryminału powinni zapoznać się z tą powieścią choćby po to, żeby zobaczyć, jak w odmienny sposób można poprowadzić fabułę kryminału. Poza tym, warto chyba sprawdzić, czemu ktoś zdecydował się pozabijać przedstawicieli Norweskiej Śmietanki. Jest to specyficzna odskocznia od tradycyjnego, przesłuchaniowo-pościgowo-szachowego kryminału.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Anne Holtto-co-sie-nigdy-nie-zdarza-qfant

Tytuł:To, co się nigdy nie zdarza

Data wydania:styczeń 2010

Wydawnictwo:Prószyński i S-ka

Pozostałe dane:Ilość stron: 368

Oprawa: miękka

Cena: 34,00 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: