Anne Edwards „Vivien Leigh”

Anne Edwards „Vivien Leigh”


Recenzował: Damian Drabik

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przedstawia kolejną odsłonę serii „Ikony kina”, w której ukazują się głośne biografie legendarnych hollywoodzkich aktorek. Tym razem za sprawą Anne Edwards możemy zapoznać się z historią życia Vivien Leigh. Nie jest to biografia napisana z taką lekkością i polotem, jak to było chociażby w przypadku książki Geralda Clarke’a dotyczącej Judy Garland, niemniej Edwards również ma bogatą wyobraźnię i plastyczny prozatorski styl. Dzięki temu umiejętnie wychodzi poza suche fakty i kreśli przed czytelnikami przede wszystkim intrygującą oraz wciągającą opowieść o jednej z najpiękniejszych aktorek wszech czasów.

„Vivien Leigh” zaczyna się w momencie najważniejszego i przełomowego momentu w życiu aktorki, kiedy pojawia się na planie „Przeminęło z wiatrem”. Ze względu na brak skompletowanej obsady (w tym obsadzonej roli głównej bohaterki Scarlett O’Hary) prace nad filmem znacznie się opóźniały. W końcu producent David O. Selznick postanowił rozpocząć zdjęcia od najtrudniejszych scen płonącej Atlanty. Głównych bohaterów mieli zastępować dublerzy. Spadając Selznickowi z nieba, po zgliszczach spalonej scenografii wkroczyła urodzona do roli Scarlett Vivien Leigh. Dramatyczny wstęp rodem z najlepszych filmów biograficznych znakomicie obrazuje charakter i ambicję aktorki.

Vivien Leigh chorowała na zaburzenia psychiczne dwubiegunowe, co – oprócz wielu innych skutków – miało wpływ na jej wahania nastrojów. Bardzo często towarzyszył jej nieokreślony niepokój, z którym jej najbliżsi nie mogli sobie poradzić. Podobnie wyglądała cała kariera i życie Leigh – warunkowane przez wzloty i upadki. Edwards napisała gorzką opowieść o wielkiej ambicji, talencie, miłości, sukcesie i sławie, za którymi jak cień wloką się niepowodzenia, zdrada, brak matczynych uczuć do córki, problemy ze zdrowiem czy przestoje w karierze. Autorka znakomicie oddaje niuanse życia Leigh, zagłębia się w szczegóły, przytacza listy do rodziny i przyjaciół, dzięki czemu możemy w jakiś sposób zrozumieć postępowanie gwiazdy, wychwycić jej pragnienia i marzenia, a nawet niejednokrotnie się wzruszyć.

Podobnie jak w przypadku innych książek z cyklu, biografia Vivien Leigh to nie tylko historia życia aktorki, ale także liczne ciekawostki i anegdoty związane chociażby z hollywoodzkim czy brytyjskim przemysłem filmowym. Anne Edwards posiada ogromną wiedzę na ten temat, dzięki czemu możemy dowiedzieć się m.in. dlaczego aktorki nie lubiły ekranowych pocałunków z Clarkiem Gable’em.

Edwards podąża za swoją bohaterką wszędzie, gdzie rzucił ją los, nie pomijając żadnych miejsc, wręcz przeciwnie – bogato je opisując. I tak początkowo śledząc losy rodziców Leigh, poznajemy obraz będących brytyjską kolonią przedwojennych Indii czy zasady działania katolickiej szkoły dla dziewcząt w Anglii (co ciekawe, losy małej Vivien w tym momencie przypominają historię Małej Księżniczki – bohaterki powieści Frances Burnett). Autorka umiejętnie dodaje swoim opisom dramaturgii, kiedy na przykład pisze o tym, jak Leigh, po tym, jak wróciła do Anglii w czasie wojny, nie mogąc zasnąć, wsłuchiwała się w odgłosy bombardowania – hollywoodzka sielanka stanowiła gigantyczny kontrast. Lekkie pióro Edwards, jej talent do wiarygodnego ubarwiania nawet najbardziej przyziemnej sytuacji czy wreszcie znakomite rozeznanie w wielu aspektach życia Vivien Leigh sprawiają, że od tej biografii praktycznie nie sposób się oderwać. Jeśli macie poprzednie odsłony cyklu, interesujecie się kinem lub zwyczajnie chcecie poznać pasjonujące życie wielkiej aktorskiej legendy – sięgnijcie po książkę „Vivien Leigh”.

 

Korekta: Aleksandra Żurekvivienleigh

 

  • Kategoria: Biografie, wspomnienia
  • ISBN: 978-83-7961-064-8
  • Tytuł oryginału: Vivien Leigh. A Biography
  • Data wydania: 06.11.2014
  • Format: 168mm x 240mm
  • Liczba stron: 360
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: