Anna Kendall, „Na drugą stronę” („Kroniki Duszorośli” tom 1)

Anna Kendall, „Na drugą stronę” („Kroniki Duszorośli” tom 1)


Recenzowała: Jagoda Wochlik

Anna Kendall to pseudonim amerykańskiej pisarki Nancy Kress, laureatki licznych nagród literackich. Autorka proponuje nam tym razem trylogię fantasy dla młodych czytelników – „Kroniki Duszorości”, składającą się z tomów „Na drugą stronę”, „Nadejście mrocznej mgły” oraz przygotowywanego do wydania „Jasnego i straszliwego miecza”.
Bohaterem opowieści jest Roger Kilbourne, dysponujący pewną niezwykłą umiejętnością – mianowicie potrafi przechodzić do krainy umarłych. Z tego powodu nieustannie wpada w tarapaty – najpierw jest wykorzystywany przez wuja, następnie trafia na dwór królewski jako błazen i zostaje uwikłany w sieć dworskich spisków.
„Na drugą stronę” to powieść dla młodzieży, dlatego nie powinien dziwić fakt, że gdy poznajemy głównego bohatera, ma on czternaście lat. Jest to więc w pewnym sensie bilsungsroman – powieść o dorastaniu i wkraczaniu w świat. Kendall nie boi się poważnych tematów: śmierci, inicjacji seksualnej, zdrady, poświęcenia. Roger pozostaje przy tym bardzo prawdziwy i ludzki, co jest niewątpliwym plusem książki. Nastolatek to tchórz, egoista, a czasami nawet kretyn, nie zaś odważny altruista, który nieustraszenie stawia czoła śmierci. Nic z tych rzeczy, na szczęście! Pozostaje zupełnie nieświadomy troczącej się wokół niego wielkiej polityki. Dzięki temu zabiegowi czytelnik, przynajmniej ten dorosły, wie o świecie przedstawionym znacznie więcej niż uczestniczący w wydarzeniach Roger. Chłopak stopniowo nabiera świadomości i rozumu, a my możemy towarzyszyć mu w tej drodze.
Kolejnym plusem pierwszego tomu „Kronik Duszorośli” jest niewątpliwie świat przedstawiony. Tworząc swoje uniwersum, autorka zestawia w nim dwie rzeczywistości – z jednej strony obserwujemy więc tereny Reginokracji, gdzie rządzi królowa. „Kobiety, które tworzą życie, muszą władać, ale mężczyźni, którzy bronią życia, muszą doradzać. Tak zachowuje się równowagę świata”. Na drugiej szali Kendall ustawia krainę dzikich, gdzie włada król. Kiedy te dwa światy ścierają się ze sobą, robi się naprawdę ciekawie i niebezpiecznie.
Powieść Kendall jednak nie jest pozbawiona wad. A właściwie jednej zasadniczej wady. Nie wiem, dlaczego autorom powieści fantasy wydaje się, że każda książka tego gatunku musi dziś pękać w szwach. Ma być gruba, a nie ciekawa. Ten los podzieliło „Na drugą stronę”. Zanim akcja się rozkręci, a powieść zrobi się naprawdę intrygująca, przez jedną trzecią swojej objętości jest po prostu nudna. To może zniechęcić mniej wprawnych czytelników, którzy po prostu porzucą lekturę.
Anna Kendall proponuje młodym czytelnikom całkiem niezły kawałek fantasy – mamy tu i wątek dorastania i przemiany głównego bohatera, i trochę romansu i miłości dworskiej w tle, szczyptę intryg politycznych, a to wszystko doprawione osobliwą wizją zaświatów. Młodych z całą pewnością zadowoli, starszych przynajmniej nie rozczaruje.

Korekta: Katarzyna Tatomir
autor: Anna Kendall102477-na-druga-strone-anna-kendall-1
tytuł: „Na drugą stronę”
cykl: „Kroniki Duszorośli”
tłumaczenie: Michał Jakuszewski
tytuł oryginału: „Crossing Over”
wydawnictwo: Zysk i S-ka
data wydania: 14 lipca 2014
ISBN 9788377851654
liczba stron: 437

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: