Anja Wicki, „Za oknem świeci słońce”

Anja Wicki, „Za oknem świeci słońce”


Recenzowała: Magdalena Mińko

 

     Album „Za oknem świeci słońce”, wydany w 2013 roku, jest debiutem na polskim rynku wydawniczym młodej i bardzo obiecującej ilustratorki, Anji Wicki. Artystka studiowała ilustrację na HSLU (Hochschule Luzern, Design & Kunst) oraz na Hamburg University of Applied Sciences. Jest współzałożycielką magazynu „Ampel Magazin” (wyróżnionego nagrodą Max und Moritz dla Najlepszej Studenckiej Publikacji), tworzy także animacje i chętnie angażuje się w nowe projekty. Jej prace roztaczają wokół siebie niezwykłą aurę będącą mieszanką realizmu i snu, dzienników prowadzonych w formie szkicownika i artystycznej fikcji.

    Komiks utrzymany został w stylistyce przywołującej skojarzenie z dziecięcymi rysunkami. Postaci i przedmioty otacza wyrazisty ołówkowy kontur, odcinając je od  powierzchni pracowicie zapełnianych przez rysowniczkę jednostajnymi rzędami kresek. Jednak nic w przedstawieniowej historii ani kompozycji nie jest naiwne a tym bardziej przypadza-oknem-swieci-sloncekowe. Autorka w bardzo przemyślany sposób opowiada o problemie przełamywaniu tabu i wychodzeniu z niedojrzałości. Stonowana kolorystyka, niespieszna narracja rozgrywająca się na tle rozległych pejzaży usypiają czujność czytelnika, czy może raczej należałoby powiedzieć widza, jako że komiks w zasadzie pozbawiony jest słów i ma zdecydowanie wizualny i emocjonalny charakter.

     Głównego bohatera, Karla, poznajemy, gdy jego postać wyłania się z ciemnej masy tańczącego w nocnym klubie tłumu. Przypadkowe spotkanie z koleżanką z dzieciństwa inicjuje metaforyczną podróż, pełną wspomnień i symboli. W jej trakcie młody mężczyzna oswaja się z emocjami chłopca, towarzyszącymi pierwszym próbom przekraczania granic intymności. Akceptując własną seksualność ostatecznie decyduje się rozstać z dzieciństwem  i rozpocząć nowy rozdział życia, w który wkracza niepozbawiony obaw, jednak już nie samotnie.

za oknem świeci łońce2„Za oknem świeci słońce” z początku przyjęłam z pewna rezerwą. Pozornie zarys fabuły ani  styl rysunków zdają się nie wyróżniać niczym szczególnym. Jednak sposób, w jaki Anja Wicki snuje za pośrednictwem sekwencji obrazów niezwykle szczerą i bezpośrednią historię sprawia, że na długo pozostaje ona w pamięci. Ostatecznie, „Kto z nas nie schodzi w kopalnie dzieciństwa? / Kto z nas nie błądzi światłem po tych ścianach / Gdzie w czarnych rzeźbach węgla kamiennego / Pełno odcisków / Paproci / I zwierząt”?

 

Korekta: Aleksandra Żurek

  • Tytuł: Za oknem świeci słońce
  • Autor: Anja Wicki
  • Wydawnictwo: Centrala - Central Europe Comics Art
  • Okładka: miękka
  • Liczba stron: 66
  • Format: 14,8x17,8 cm
  • ISBN: 978-1-56592-479-6
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: