Aneta Jadowska ,,Wszystko zostaje w rodzinie”

Aneta Jadowska ,,Wszystko zostaje w rodzinie"


Recenzował: Krzysztof Dworakowski

Aneta Jadowska niezwykle zręcznie wspina się po szczeblach literackiej kariery. Płomyczek jej twórczości szybko przeobraził się w przytulne ognisko, które gromadzi coraz liczniejszą grupę wędrowców. Świadczą o tym kolejki fanów, którzy korzystają z wszelkich okazji do spotkania z ulubioną autorką. Jakie zaklęcie lub urok przyczyniło się do tak nagłego skoku popularności? Najprawdopodobniej to czar serii o Dorze Wilk, nieszablonowej policjantce z kilkoma „niespodziankami w krwiobiegu”. Wydane dotychczas trzy tomy cyklu, podbiły serca czytelników, angażując ich w niezwykłe losy jeszcze bardziej niezwykłej grupy bohaterów. Wszystko zostaje w rodzinie, najmłodszy z literackich „potomków” Jadowskiej, miał kontynuować ów trend, aplikując fanom świeżą dawkę radości i wzruszeń. Jednak czy tym razem oferowana porcja okazała się wystarczająca?

Wszystko zostaje w rodzinie zdecydowanie wyróżnia się spośród "rodzeństwa" pod względem klimatu opowieści. Tym razem Dora nie musi mierzyć się z wszechpotężnym złem, zagrażającym wszystkiemu, co jest jej bliskie. Na tym jednak kończą się dobre wieści. Problemy policjantki, teraz zdecydowanie mniej globalne, nie straciły nic ze swojej uciążliwości. Brutalne uderzenia młotem, los zastąpił uporczywym kąsaniem owadów, boleśnie odczuwalnym. Szybko okazuję się, że Dora nie jest niezniszczalna, jak sugerował poprzedni tom cyklu. Pomimo arsenału oszałamiających zdolności, nadal bardzo łatwo ją zranić – zarówno fizycznie, jak i na płaszczyźnie mentalnej.

Nie powinien specjalnie dziwić fakt, że w serii nazwanej jej imieniem, Dora Wilk zajmuje centralne miejsce. Na szczęście wywiązuje się z roli pierwszoplanowej gwiazdy nadzwyczaj dobrze. W dalszym ciągu pozostaje fascynującą postacią, która łączy w sobie liczne sprzeczności. Siłę charakteru musi często przeciwstawiać wewnętrznym słabościom, co czyni z niej postać ciekawszą i zdecydowanie bardziej wiarygodną. Bohaterka nawiązuje z czytelnikiem specyficzną więź, dzięki której śledzi on jej losy z niepodzielną uwagą, niczym kot klatkę z kanarkami. Niestety, zdecydowanie gorzej prezentuje się sytuacja pozostałych członków triumwiratu. Zarówno Miron jak i Joshua zostali zdegradowani do roli roznegliżowanej asystentki na pokazie magicznym - przynieś, podaj, uśmiechaj się. W niektórych momentach brak ich obecności daje historii więcej, niż sceny z ich udziałem.

Na uwagę zasługuje też niewielka zmiana w sposobie szeregowania postaci. Do tej pory z łatwością można było podzielić je na osoby wielbiące Dorę i agresywnych frustratów, chcących rozszarpać jej gardło gołymi rękoma. Przedstawicieli obu grup nadal nie brakuje, jednak teraz ową paletę urozmaicają delikatne smugi szarości. Nierzadkie są postaci, którym niechęć do bohaterki wcale nie przeszkadza w pełnieniu pozytywnej roli w opowieści. Fakt ten jest jak powiew świeżego powietrza w pomieszczeniu przesiąkniętym dusząco-słodkim aromatem.

Z wielką ulgą zauważyłam, że najnowszy tom cyklu czyta się równie (miejscami nawet bardziej) przyjemnie jak poprzednie. To przede wszystkim duża zasługa literackiego stylu Anety Jadowskiej - lekkiego, inteligentnego i pełnego humoru. Warto poświęcić chwilę na obserwację interakcji między postaciami, które często prowadzą do niezwykle zabawnych sytuacji. Lekki styl nie czyni jednak z książki literackiego odpowiednika Big Maca. Powieść porusza delikatne i ważne tematy z należytą powagą. Umiejętne lawirowanie pomiędzy komedią a dramatem, świadczy o wysoko rozwiniętych umiejętnościach i wrażliwości autorki.

Czwarty tom okazuje się zwykle najsłabszą częścią cyklu. Często jest on próbą finansowego „dojenia” popularnego dzieła, pierwotnie zaplanowanego jako trylogia. W twórczości Anety Jadowskiej widać jednak elementy racjonalnego planu, skonstruowanego z dużym wyprzedzeniem. Wszystko zostaje w rodzinie nie jest oczywiście najbardziej fascynującym epizodem z życia Dory Wilk. Przypomina raczej forsowny trening, przygotowujący ciało do nadchodzącego maratonu. Dostarcza jednak fanom serii tego, czego najbardziej potrzebują – kolejnej porcji przygód ich ulubionej bohaterki. Porcji, która zaspokajając chwilowy głód, rozbudza także apetyt na przyszły, zdecydowanie bardziej obfity posiłek.

Korekta: Urszula Pitura wszystko zostaje w rodzinie

 

  • Tytuł: Wszystko zostaje w rodzinie
  • Autor: Aneta Jadowska
  • Wydawca: Fabryka Słów
  • Data premiery: 14.03.2014
  • Język wydania: polski
  • Ilość stron: 560
  • ISBN: 978-83-7574-952-
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: