Andriej Bielanin, „Tajny wywiad cara Grocha”

Andriej Bielanin, „Tajny wywiad cara Grocha”


Autor: Maryla Kowalska
Korekta: Natalia Bieniaszewska

Andriej Bielanin, autor „Mojej żony wiedźmy” i „Profesjonalnego zwierzołaka”, po raz kolejny wkracza do akcji. Tym razem zapoznaje swoich czytelników z podporucznikiem Nikitą Iwaszowem, dzielnym milicjantem, służącym w pocie czoła swojej ukochanej Ojczyźnie. Nikitiuszka jest oddany służbie, odważny oraz inteligentny. Nie jest już nowicjuszem – pierwszą poważną sprawę kryminalną ma za sobą. Ma też problem: pewnego dnia, w wyniku magicznej pomyłki, wchodzi do piwnicy Baby Jagi i zostaje błyskawicznie przeniesiony w czasy carskiej Rosji. Co gorsza, nikt, nawet wiekowa czarownica, nie wie, jak teleportować go z powrotem.

Car jest nawet zadowolony z takiego obrotu spraw: Iwaszow jest przecież pierwszym w historii państwa policjantem i może powstrzymać prężnie rozwijającą się przestępczość. Podporucznik nie ma zatem wyboru i, żeby nie zwariować z nudów w alternatywnej rzeczywistości, zobowiązuje się przeprowadzić śledztwo w sprawie kradzieży skrzynki carskich czerwońców.

„Tajny wywiad cara Grocha” to sprytnie skonstruowana hybryda fantastyki i kryminału. Choć jedną z głównych postaci jest Baba Jaga (wraz z całym arsenałem swoich zaklęć i uroków), magia wkracza do akcji zaskakująco rzadko. Nikita stanowi raczej rosyjski odpowiednik Sherlocka Holmesa: cierpliwie podąża tropem złodziei, a zagadki rozwiązuje zgodnie z zasadami dedukcji. Bardzo rzadko korzysta z zaklęć Jagi. To nie czary, zdaniem Iwaszowa, prowadzą do rozwiązania problemów, lecz logika. Magię traktuje on raczej jak wyjście ostateczne i używa jej dopiero wtedy, gdy wszystko inne zawiedzie. Czytelnik, na równi z głównym bohaterem, zmuszony jest do główkowania i, podobnie jak podporucznik, rozwiązuje zagadkę w ostatniej chwili, gdy dowody nie mogą być już mocniejsze. Samej intrydze nie można nic zarzucić. Zarówno w czasie czytania, jak i analizując ją już po zamknięciu książki (kiedy to intrygi mają zwyczaj odsłaniać swoje słabe punkty), nie dopatrzyłam się w niej żadnych błędów.

Największą zaletą tej książki jest narracja pierwszoosobowa – wydarzenia oglądamy z punktu widzenia samego Nikity. Podporucznik jest człowiekiem inteligentnym i ma spore poczucie humoru,  zatem nie zanudza swoich słuchaczy. Jego opowieść jest precyzyjna jak policyjny raport, skomplikowane sytuacje, rozłożone na czynniki pierwsze, ukazują nam drugie dno, dzięki czemu powoli i mozolnie zbliżamy się, wraz z bohaterem,do źródła wszystkich problemów. Ale Iwaszow to specyficzna postać – nie ukrywa nonsensowności i śmieszności niektórych sytuacji, porównuje je ze znanym sobie światem i ironizuje. Szczególny smaczek stanowi Ostateczna Bitwa z wrogiem – komediowe, niemal absurdalne starcie sił zła i dobra, kiedy czytelnik nie wie, czy śmiać się, czy gryźć paznokcie z emocji.

Wad „Tajny wywiad cara Grocha” nie ma. Osobom, które szukają lekkiej, niewybrednej rozrywki, może przeszkadzać fakt, że książka od samego początku wymaga od odbiorcy niesłabnącej uwagi. Czytelnik i Iwaszow, związani tym samym nieszczęsnym losem, zostają bezlitośnie rzuceni na pastwę rozeźlonego cara, jego skorumpowanych sług i zdradzieckich cudzoziemców, w sam środek tajemnicy, która musi zostać odkryta  bezzwłocznie, choćby z narażeniem życia. Nawet krotka chwila roztargnienia mogłaby skończyć się dla bohatera klęską, a dla czytelnika – pogubieniem się w intrydze.

Nowa powieść Andrieja Bielanina na pewno zadowoli. Fani horroru również znajdą tu coś dla siebie. Jedynie miłośnicy malowniczych pojedynków na czary oraz wielbiciele królewien zaklętych w żaby mogą poczuć się nieco rozczarowani, jako że magia odgrywa tu drugorzędną rolę. Za to książka bez problemu przechodzi test na poczucie humoru i logiczność fabuły.

Autor:Andriej Bielanintajny_wywiad_cara_grocha_qfant

Tytuł:Tajny wywiad cara Grocha

Data wydania:luty 2010

Wydawnictwo:Fabryka Słów

Pozostałe dane:tytuł oryginału: ТАЙНЫЙ СЫСК ЦАРЯ ГОРОХА

tłumaczenie: Rafał Dębski

ISBN-13: 978-83-7574-111-7

wymiary: 125 x 205

liczba stron: 272

oprawa: miękka

cena: 32.90

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: