Andrew Marr, „Prawdziwa królowa”

Andrew Marr, „Prawdziwa królowa”


Autor: Maryla Kowalska

Elżbieta II, aktualna królowa Wielkiej Brytanii, jest jedną z osób, o których mówi się najczęściej. I jedną z tych, których „zawód” coraz bardziej poddaje się pod wątpliwość! Bo czy królowa naprawdę jest potrzebna w świecie, który niemal wszystkich monarchii dynastycznych pozbył się już prawie 100 lat temu? A jednak, królowa trwa i wydaje się, że trwać będzie po wsze czasy. Świeżo wydana biografia królowej stanowi znakomitą okazję, żeby zasięgnąć informacji o władczyni i pogłębić wiedzę o ustroju, który wydaje się być już tylko reliktem romantycznej przeszłości.

Szczegółem, który moim zdaniem ukazuje profesjonalne podejście do sprawy autora książki jest fakt, że nie cała uwaga biografa poświęcona została Elżbiecie. Podobno, aby zrozumieć człowieka, należy najpierw zrozumieć jego stwórców. Zgodnie z tym Andrew Marr poświęca ogromną część uwagi nie tylko osobom obracającym się w kręgach dworskich, politykom, doradcom, dostojnikom i najbliższym królowej, ale też ludziom, którzy rządzili przed nią. Biografia Elżbiety II jest w dużej mierze biografią dynastii, z której władczyni się wywodzi. Dzięki temu czytelnik ma szansę dostrzec pobudki kryjące się za takimi, a nie innymi decyzjami czy choćby osobowością królowej, zaadoptowaną na czas wystąpień przed poddanymi i kamerami. Z tego samego powodu zyskuje również opinia, jaką wyrobiła sobie brytyjska monarchia na przestrzeni lat, gdyż pozwala wejrzeć zarówno za kulisy decyzji podejmowanych przez Wielką Brytanię, jak i jej przeszłość, dla polskich czytelników często odległą i niejasną. Dzięki temu można wyrobić sobie szeroki ogląd na poruszany przez autora temat.

Nie ukrywam, że przed napisaniem tej recenzji rzuciłam okiem tu i ówdzie. Z radością zapewniam Was, że opinie o „Prawdziwej Królowej” są niemal jednomyślnie bardzo pozytywne. Jedna rzecz, która mnie zaskoczyła, to zarzuty dotyczące... prologu. Być może niektórym osobom może wydać się zbyt ckliwy i pastelowy, przedstawiający królową w zbyt stonowanym świetle. Dla mnie jednak zaczął się od mocnego uderzenia: jako osoba zainteresowana historią Irlandii prawie wzruszyłam się, czytając relację z wizyty królowej w Republice Irlandii. Wzruszenie zawdzięczam jednak nie tylko faktom i pojednaniu pomiędzy krajami, ale też dyskretnemu do nich komentarzowi, który szybko stał się charakterystycznym rysem tej biografii. Marr mówi dużo rzeczy „na boku”, językiem dosyć chłodnym, dzięki czemu nawet próby „nawracania” czytelników na monarchię i tłumaczenia poczynań władczyni nie brzmią nachalnie. Muszę też przyznać, że zaskoczyła mnie śmiałość autora, a może raczej – jego szczerość. Jako osoba młoda znam świat, w którym brytyjska królowa jest jednym ze stałych, niezmiennych punktów. Mówiąc „Wielka Brytania”, myślę: Elżbieta II. Jednak Marr nie traktuje królowej jak pewnego rodzaju nienaruszalnego słupa podtrzymującego kraj. Nie tylko ukazuje pomniejsze odgałęzienia i konstrukcje przejmujące na siebie część ciężaru, ale posuwa się do dywagacji na temat zniknięcia tej podpory. Nie wspominając już o opisaniu momentów w historii, kiedy o mały włos dynastie rządzące nie zniknęły z Wielkiej Brytanii.

Mówiąc o historii, Marr nie waha się wydobywać na światło dzienne historii mniej popularnych lub epizodów zawstydzających znalezionych w dokumentach pałacu Buckingham. Ukazuje też królową jako osobę świadomą błędów swoich przodków, nieodcinającą się od nich, ale patrzącą krytycznie i odważnie zarówno w przeszłość, jak i brzemienną w skutki złych decyzji − przyszłość. Oprócz tego portretuje królową jako osobę w najmniejszym stopniu nieprzypominającą lodowato zrównoważonej damy o kamiennej twarzy.

Jaka więc jest Elżbieta II, gdy nie otaczają jej kamery? Jakim cudem monarchia brytyjska wciąż dobrze się trzyma w XXI wieku? Jakie naprawdę są relacje pomiędzy członkami rodziny, która musi kłaniać się sobie nawzajem? Koniecznie sięgnijcie po biografię. To naprawdę wciągająca lektura, na dodatek naprawdę pięknie wydana. Gorąco polecam.

 

Korekta: Paulina Koźbiał

 

Autor: Andrew Marrprawdziwa_królowa_qfant

Tytuł: Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy.

Data wydania: wrzesień 2012

Wydawnictwo: Marginesy

Pozostałe dane: Przekład: Hanna Pawlikowska-Gannon

Oprawa: Twarda

Liczba stron: 400

ISBN: 78-83-933758-3-7

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: