Anders Roslund, Borge Hellstrom „Dwaj żołnierze”

Anders Roslund, Borge Hellstrom „Dwaj żołnierze”


Recenzował: Damian Drabik

„Dwaj żołnierze” to szósty tom przygód policjantów z wydziału do spraw walki z przestępczością zorganizowaną. Tym razem Ewert Grens i Sven Sundkvist muszą stawić czoła młodocianemu gangowi pod przewodnictwem braci, Leona i Gabriela. Anders Rosalund i Borge Hellstrom kreują brutalny świat młodych zbrodniarzy, w którym nie ma miejsca na litość i miłosierdzie. Liczy się jedynie lojalność wobec członków grupy. Przywódcy, nie licząc się z konsekwencjami, zrobią wszystko, aby świat zapamiętał ich jako najgroźniejszych gangsterów na świecie.

Najnowsza powieść duetu składającego się z byłego kryminalisty i dziennikarza śledczego to brutalny i bezkompromisowy thriller, który jednoznacznie rozprawia się młodocianymi przestępcami. Autorzy wyraźnie piętnują wszystkie ich czyny, przyczyny ich postępowania widząc w funkcjonowaniu systemu. Mimo to nie dają odpowiedzi, w jaki sposób rozwiązać taki problem. Zdaje się, że twórcy celowo podjęli mocny i kontrowersyjny temat, wobec którego ciężko przejść obojętnie. Czytelnik ostatecznie także nie zastanawia się nad próbą rozwiązania problemu, zostaje wciągnięty do tego świata i musi przystać na jego zasady.

Rosalund i Hellstorm brawurowo kreślą męski świat pełen przemocy. Nie ma tu bohaterów jednoznacznie dobrych lub złych. Przestępca jest przestępcą, a dla takiego moralność nie istnieje. Nie ma granicy, której nie można przekroczyć. Liczy się tylko własna korzyść, bez względu na cenę, a cel uświęca środki. Jeżeli członkowie grupy godzą się zdradzić swoich kompanów i braci, to tylko ze względu na własne korzyści, a nie z powodu wyrzutów sumienia. Autorzy przedstawiają galerię postaci barwnych, jednak w większości skrajnie negatywnych. Nawet drugoplanowi bohaterowie charakteryzują się ciekawą przeszłością i bogatymi rysami psychologicznymi.

Pozytywną cechą najnowszej powieści Roslunda i Hellstorma jest sprawnie poprowadzona narracja oraz przemyślana i poukładana historia rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach czasowych. Autorzy w rewelacyjny sposób łączą przeszłość z czasem obecnym, dając jasno do zrozumienia, że nasze życie warunkowane jest przez historię. Dochodzi do swego rodzaju zapętlenia losów bohaterów, a z czasem okazuje się, że żyją oni w świecie będącym zamkniętym kołem. Historia zatacza kręgi, wciągając w matnię kolejne pokolenia młodych ludzi.

„Dwaj żołnierze” to opowieść o przemocy, w której wzrastają młodzi ludzie. Odrobinę razić może skala brutalności, a niektóre fragmenty mogą wydawać się wręcz nieprawdopodobne, szczególnie że mowa o osobach nieletnich. Z drugiej strony najbardziej przerażające jest właśnie to, że dzieci są zdolne do prawdziwie okrutnych czynów. Autorzy sugerują także, że to właśnie wiek odgrywa tu istotną rolę, gdyż dziecko, któremu nie zostanie wpojone istnienie granic moralnych, najzwyczajniej w życiu ich nie przekracza. Dla niego one po prostu nie istnieją.

 

Korekta: Aleksandra Żurek

dwaj żołnierze okładka

  • tytuł oryginału: TVA SOLDATER
  • literatura skandynawska
  • tłumaczenie: Wojciech Łygaś
  • liczba stron: 656
  • ISBN: 978-83-7885-991-8
  • oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • data wydania: 28 listopada 2014
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: