Amy Kathleen Ryan, „ Gwiezdni Wędrowcy. Tom 1: Blask”

Amy Kathleen Ryan, „ Gwiezdni Wędrowcy. Tom 1: Blask”


Autor: Katarzyna Zalecka

Blackbird singing in the dead of night

Take these broken wings and learn to fly

 

Nigdy specjalnie nie przepadałam za powieściami science fiction, dlatego też „Blask” znalazł się w moich rękach zupełnie przypadkowo. Już na wstępie muszę przyznać, że bardzo się cieszę z tego zbiegu okoliczności, ponieważ książka Amy Kathlenn Ryan jest rzeczywiście godna przeczytania, a przez to polecania.

Empireum i Nowy Horyzont to dwa bliźniacze statki kosmiczne, które wyruszyły z Ziemi z ekstremalnie ważną misją, od której zależy przetrwanie ludzkości. Wybrańcy, którzy podróżują na ich pokładach mają za zadanie odnaleźć i zasiedlić nieznaną planetę – Nową Ziemię. Mija wiele lat podróży przez Wszechświat, podczas których pasażerowie Empireum wypatrują zagrożeń z zewnątrz tj. z przestrzeni kosmicznej i na takie też niebezpieczeństwa są przygotowani, tymczasem zupełnie niespodziewanie dochodzi do ataku ze strony współtowarzyszy z Nowego Horyzontu. Dla tytułowych Gwiezdnych Wędrowców stanowi to kompletne zaskoczenie, dlatego też w bardzo krótkim czasie statek ogarnia chaos, podczas którego napastnicy porywają młode kobiety i dziewczynki. Dorośli ruszają za nimi w pogoń, niestety z mizernym skutkiem. Na statku pozostają zagubieni i przepełnieni lękiem chłopcy. Wszyscy zaatakowani zadają sobie pytanie co skłoniło pasażerów Nowego Horyzontu do tak dramatycznego kroku i jak zaważy to na przyszłości całej misji.

Rozwój akcji obserwowany jest z punktu widzenia Waverly i Kierana, najstarszych spośród nowego pokolenia, które urodziło się na statku. Choć bardzo młodzi, bo zaledwie kilkunastoletni, w wyniku dramatycznych wydarzeń zmuszeni są bardzo szybko dojrzeć i stawić czoła „dorosłym” wyzwaniom. Ich przemyślenia i rozterki oparte są o bardzo fundamentalne kwestie, takie jak macierzyństwo, władza, miłość, czy przetrwanie. Ważny wątek w powieści odgrywa także konflikt religii i rozumu.

Szczególnie przypadła mi do gustu postać Waverly jako dziewczyny silnej psychicznie i odważnej, umiejącej stawić czoła wyzwaniom. Pomimo oczywistego heroizmu, bohaterka jest jednak pełna zwyczajnych ludzkich rozterek i namiętności, przede wszystkim tęsknoty za ludźmi, których kocha.

Poszczególni bohaterowie odmalowani są barwnie i wiarygodnie, a lekkie pióro autorki pozwala doskonale się wczuć w przeżywane przez niech dramaty. Do lektury zachęca także wartka, trzymająca w napięciu akcja oraz doskonale budowana atmosfera.

Chciałabym również zwrócić uwagę na ciekawą oprawę graficzną powieści. To, co najbardziej przykuło moją uwagę, to niejako ukryte na tylnej części okładki zdania. Co mam na myśli? Przekonajcie się sami biorąc do ręki egzemplarz książki.

Podsumowując, „Blask” prócz doskonałej rozrywki skłania także do refleksji nad naturą człowieka. Jest to więc książka zdecydowanie warta polecenia, nie tylko jako czytadło do pociągu, ale jako emocjonująca historia, która może nas wzbogacić i zachęcić do namysłu. Serdecznie polecam!

 

Korekta: Maja Borawska

Blask_qfant

 • Autor: Amy Kathleen Ryan
 • Tytuł: Gwiezdni Wędrowcy. Tom 1: Blask
 • Data wydania: styczeń 2013
 • Wydawnictwo: Jaguar
 • Tytuł oryginalny: Sky Chasers Vol. 1: Glow
 • Tłumaczył: Grzegorz Komerski
 • ISBN: 978-83-7686-137-1
 • Liczba stron: 408
 • Wymiary: 13,5x20 cm
 • Oprawa: miękka
 • Cena rynkowa: 37,90 PLN

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: