Alyson Nöel „Ever”

Alyson Nöel "Ever"


Autor: Olga Michalik

“Ever” to pierwsza część kultowego dla nastoletnich czytelników, 4-tomowego cyklu: „Nieśmiertelni”. Powieść trafiła na listę światowych bestsellerów,  zdobyła wiele nagród i została przetłumaczona na 20 języków.

Tytułowa bohaterka książki, szesnastoletnia Ever Bloom znacznie różni się od swoich koleżanek szkolnych: nosi luźne bluzy z kapturem, pod którym ukrywa twarz, słucha "dziwnej" muzyki, niemal nie utrzymuje kontaktu z innymi uczniami. Otoczenie traktuje ją jak dziwadło, przez co Ever jeszcze bardziej zamyka się w sobie i odgradza od świata.

A przecież do niedawna była jedną z najpopularniejszych dziewcząt w szkole!

Wszystko zmieniło się od czasu tragicznego wypadku samochodowego, w którym straciła całą najbliższą rodzinę, a sama ledwo uszła z życiem. Od tamtej chwili staje się medium – widzi aury innych ludzi, słyszy ich myśli, a dzięki przelotnemu dotykowi może poznać ich przeszłość. Jedyną osobą, która nie posiada dostrzegalnej dla niej aury jest nowy uczeń w szkole – Damen. Tajemniczy, nieziemsko przystojny chłopak od razu staje się obiektem uwielbienia wszystkich nastolatek w szkole. Także Ever zakochuje się w nim bez pamięci. Niebawem orientuje się, że jej wybranek należy do Nieśmiertelnych…

Reasumując, mamy tu romans z dreszczykiem i odrobiną fantastyki, utrzymany w klimacie powieści z bestsellerowego cyklu "Zmierzch". Tyle tylko, że wbrew temu, co sugeruje tytuł sagi, w książce nie występują wampiry…

Okładka jest ładna i stylowa, niestety przedstawiona na niej dziewczyna nie jest tytułową bohaterką książki. Ever bowiem, jak wynika z opisu w książce, jest niebieskooką blondynką, zaś postać na okładce ma włosy czarne lub ciemnobrązowe. Uważam, że to niewybaczalne zaniedbanie ilustratora, który najwyraźniej nie raczył nawet zajrzeć do książki! A może jest to próba zwabienia czytelnika ze sporego obecnie grona fanów literatury wampirycznej, tak popularnej w ostatnich latach? Tak czy inaczej, jest to wprowadzenie czytelnika w błąd.

Historia przedstawiona w książce nie jest zbyt oryginalna. Ten stereotypowy romans śmiertelniczki z istotą nadprzyrodzoną może się spodobać jedynie bardzo młodym czytelnikom, którzy w zasadzie nie oczekują od książek niczego więcej, niż sztampy. Ten, komu wystarcza mroczny klimat, miłość i tajemnica, będzie zachwycony. Bardziej wymagający czytelnik może poczuć się zawiedziony. Nie ma tu bowiem żadnej głębi, postacie są czarno-białe,  a niezbyt barwne opisy i kiepski styl jeszcze bardziej zniechęcają do powieści.

Ja poczułam się znużona lekturą, nim jeszcze dobrnęłam do jej połowy.

„Ever” Alyson Nöel jest książką skierowaną do bardzo młodych czytelników. Osobom o bardziej wyrobionym poczuciu smaku literackiego zdecydowanie odradzam lekturę tej powieści.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Tytuł:Everever_qfant

Data wydania:10 luty 2010

Wydawnictwo:Dolnośląskie

Pozostałe dane:Stron: 304

Tytuł oryginalny: Evermore

ISBN 978-83-245-8922-7

Format: 130×205mm

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: