Alison Croggon, „Księga Druga Pellinoru: Zagadka”

Alison Croggon, „Księga Druga Pellinoru: Zagadka”


Recenzowała: Lucyna Markowska

 

Skoro ktoś zabiera się za czytanie recenzji drugiego tomu sagi Pellinoru, mogę śmiało przypuszczać, że znane są mu wszystkie wady i zalety, które pozwoliłam sobie wymienić po lekturze „Daru”. Jeśli nie znacie pierwszego tomu, to nic nie tracicie, bowiem w drugim autorka postanowiła przybliżyć czytelnikowi wszystkie wydarzenia z przeszłości. Możecie więc spokojnie rozpocząć przygodę z sagą Alison Croggon od późniejszych części.

Jak dowiedzieliśmy się poprzednio, Maerad, niewolnica z Gilamowego Sioła, została uratowana przez barda Cadvana. Ten zaś uświadomił jej kim jest, opowiedział o przeznaczeniu, po czym zabrał do szkoły Innailu, gdzie dziewczyna po raz pierwszy mogła poczuć się jak w domu. Zaprzyjaźniła się z Silvą, która obdarzyła Maerad matczynym uczuciem. Później niewolnica poznała Dernhila, ale nie odwzajemniła jego miłości. Niestety, nawet to niepełne szczęście nie trwało długo. Dernhila zabili Próżni, słudzy Bezimiennego, a Maerad odkryła, że w istocie jest ową Jedyną z przepowiedni i płynie w niej krew Żywiołowców. Dziewczyna musiała nauczyć się panować nad tym niezwykłym Darem. Jakby tego było mało, podczas ucieczki do Norlochu, odnajduje zaginionego brata, pokonuje upiora, ratuje Cadvanowi życie i poznaje jego prawdziwe imię. Uff…

Jak widać, działo się sporo, a „Zagadka” stanowi bezpośrednią kontynuację wydarzeń i podejmuje fabułę w urwanym momencie. Mearad z przykrością odkrywa, że zdrada czai się wszędzie i nawet wśród szlachetnych bardów można spotkać wysłanników Mroku. Dziewczynie towarzyszy oczywiście mentor i przyjaciel, Cadvan, który posmakowawszy w przeszłości zarówno jasnej, jak i ciemnej „strony Mocy”, stał się zaciętym wojownikiem Światłości. Nowym celem bohaterów będzie zlokalizowanie i rozwiązanie zagadki Drzewnej Pieśni, jedynego sposobu na przywrócenie pokoju.

Po raz kolejny, we wstępie, autorka opisuje nieistniejące badania nad tłumaczeniem annaryjskich tekstów. Tym razem udało się wpleść w nie jakiś meksykański uniwersytet i artykuły, z którymi w trakcie pokornej pracy „nad dziełem”, musiała się zapoznać. Słowo daję, piorun może człowieka trafić, bo dalej nie rozumiem, po co ta intryga? Mam nadzieję, że doczekam takiej edycji powieści, w której wydawca wytnie te dodatkowe strony. Czytelnikowi należy się minimalny szacunek, a nie żarty. Dalsze zniesmaczenie pominę milczeniem i wrócę do treści powieści.

Tu już jest zdecydowanie lepiej! Dla odmiany postaci nabierają wreszcie charakteru i kształtu. Może Cadvan wydaje się być zbyt idealny, ale za to Maerad staje się arogancka, dumna i niebezpieczna. Momentami zapatrzona w nową moc, co – naturalnie – musi prowadzić do tragedii. Muszę przyznać, że taka przemiana bardzo mi się podobała. Zniknęło gdzieś to naiwne, papierowe dziewczę z „Daru”, a zastąpiła je Maerad Elendor, Ognista Lilia z Edil-Amarandhu. Kobietka z pazurem. Mam tylko nadzieję, że autorka nie będzie karać postaci i moralizatorsko krytykować, aby pokazać, że potrafi się obronić, jeśli chce. Cały tom wydaje się mroczniejszy. Przede wszystkim Maerad łamie podstawowe prawa i zabija jedną z bardów. Mniejsza, że w samoobronie, bo liczą się tylko konsekwencje. W efekcie, inni bohaterowie przypinają dziewczynie etykietkę potwora i nawet Cadvan, jej mentor i opiekun, odczuwa psychiczny dyskomfort. I tutaj ogólna pochwała, bo spodobał mi się obrany kierunek. W końcu zaczyna się dziać! Są emocje, wątpliwości i sensowne pokazanie poszukiwania własnego „ja”.

„Zagadkę” uważam za tom udany bardziej niż poprzedni. Widać, że autorka czegoś się nauczyła, a przynajmniej miała nowe, świeże pomysły. W zasadzie można by nawet pominąć mało udany „Dar” i zacząć od razu od drugiego tomu, by dostać historię dojrzalszą, w znacznie ciekawszej wersji. Chyba że ktoś rozpaczliwie musi poznawać fabułę w ściśle określonej kolejności. W takim razie nie ma zmiłuj. Proszę jednak nie zapominać, że „Ksiegi Pellinoru” to dalej typowy romans, owinięty w papier high fantasy. Odstrasza? Nie ruszajcie. W każdym innym wypadku – droga wolna!

 

Korekta: Urszula PituraAlison Croggon, Zagadka

  • Tytuł: Księga Druga Pellinoru: Zagadka
  • Tytuł oryginału: The Riddle: The Second Book of Pellinor
  • Autor: Alison Croggon
  • Tłumaczenie: Paulina Braiter
  • Wydawca: Wydawnictwo Galeria Książki
  • ISBN: 978-83-62170-45-6
  • Liczba stron: 432
  • Cena: 39,90zł
  • Data wydania: Kraków 2012
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: