Aleksander Wierny, „Teraz”

Aleksander Wierny, „Teraz”


Recenzował: Jacek Orlicz

Nowy, odważny kryminał – mówili. Akcja, morderstwa, absurd – mówili. I znowu dałem się nabrać, bo choć kryminały lubię i słowa spod znaku szkiełka i lupy generalnie trawię dobrze, to czego miałem się spodziewać po „Teraz”? Czego normalny człowiek mógłby się spodziewać po tak przecież delikatnej książeczce z minimalistycznie, choć nie da się ukryć, że konkretnie, zaprojektowaną okładką? Nazwisko Wierny też niewiele mi mówiło, choć poinformowano mnie, że autor debiut miał już za sobą. Zaryzykowałem więc. W życiu recenzenta są takie chwile, gdy żaden opis, zapowiedź czy nawet krótki fragment powieści nie będą w stanie przełożyć się na jako takie, bardziej konkretne niż mniej wyobrażenie.

Parę chwil lektury „Teraz” i pierwsze wnioski: styl autora lekki, skoczny, frywolny, czyta się przyjemnie i lekko. Treść bardziej niż przystępna, myśli zawarte w tejże – docierają, gdzie trzeba. Jak na kryminał, zbyt mało... kryminału, praktycznie nic. Zdecydowanie. Pierwsze wrażenia z lektury nie zmieniły się ani trochę aż do samiutkiego końca. Powieść „Teraz” odchodzi od gatunku kryminału w stronę wynurzeń – jak to jeden z opisów książki zachwalał – metafizycznych. Bohaterowie, przystępna grupka mniej lub bardziej odpychających postaci o typowych, ludzkich wadach, słabościach, potrzebach, wystawiona jest na działanie manipulatorów i własnych rządz, własnych charakterów. Duża manipulacja, studium zachowań ludzkich, refleksja nad tym czy tamtym. Powieść czyta się szybko, sprawnie, nieustannie mając „problem” na uwadze. Czym człowiek kieruje się w życiu i jak to w ogóle wygląda?

Jako kryminał, „Teraz” nie nadaje się. Chcesz się trochę pozastanawiać nad człowiekiem i jego losem? Nad wyborami, których dokonujesz w ciągu życia i pod wpływem pewnych wydarzeń, sytuacji? Czytaj. Aleksander Wierny podszedł do tematu w swej powieści tyleż konkretnie, co bezpośrednio: treść nie kryje przed czytelnikiem większych tajemnic, choć podczas rozwoju akcji zdarzają się zwroty lub mają miejsce nieprzewidziane wydarzenia. „Teraz” to rzecz ciekawa i na swój sposób zaprezentowana unikalnie, pociągająco. Nawet jeśli nie lubisz kryminałów (a może szczególnie wtedy?), lektura „Teraz” najprawdopodobniej okaże się satysfakcjonująca.

Korekta: Katarzyna Tatomir

Wydawnictwo: Oficynkateraz

Oprawa: miękka

Wymiary: 125x195

Ilość stron: 168

ISBN: 978-83-62465-54-5

Premiera: 18.10.2012

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: