Agnieszka Kawula-Kubiak, „Lubię być fantastą”

Agnieszka Kawula-Kubiak, „Lubię być fantastą”


Korekta: Lau

Gdy usłyszałem o tej książce, przez dłuższą chwilę zastanawiałem się czy warto po nią sięgnąć. Nie jestem zagorzałym fanem fantastyki, w żadnym jej wydaniu, a o polskich pisarzach tego nurtu wiem niewiele. I właśnie ta niewiedza przeważyła szale, i tak zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Agnieszkę Kawula-Kubiak znalazł się w mojej domowej biblioteczce.Zdziwiła mnie ilość pisarzy, z którymi rozmawiała autorka. Przyznam, wychodząc zapewne na laika, nie słyszałem o połowie. Bijąc się w pierś przyrzekam, że w wolnej chwili nadrobię zaległości. Jeśli czas pozwoli, finanse również. Początkowo jedynie przeleciałem wzrokiem kilka wywiadów znanych mi pisarzy, by po chwili zatopić się w lekturę, popychany do czytania przez moją główną cechę: ciekawość.

Czytając „Lubię być fantastą” można się bardzo wiele dowiedzieć o tym jakimi ludźmi są czołowi pisarze polskiej fantastyki. O tym, co sprawiło, że wybrali taką a nie inną drogę życiową oraz czym jest dla nich pisarstwo. Poszczególni pisarze różnią się zdaniami na ten temat, co też można łatwo zauważyć przyglądając się ich powieściom, ich jakości oraz ilości.

Wywiady przeprowadzone są w tonie luźnej pogawędki i podane w bardzo przystępny sposób. Dzięki temu całość, blisko czterysta stron, to lektura na kilka chwil. Przez tekst się po prostu płynie. Zdarzają się momenty zabawne, ale i tych poważniejszych nie brakuje. Nie wiem jakie było kryterium wyboru poszczególnych rozmówców lecz jakiekolwiek by ono nie było, uważam je za trafione.„Lubię być fantastą” to świetna okazja, by poznać bliżej autorów naszych ulubionych książek. Wielki ukłon w stronę autorki za przeprowadzenie ciekawych wywiadów, z których można wyłapać naprawdę interesujące informacje. Myślę, że nie będzie w złym tonie wypisanie autorów, z którymi przeprowadzono wywiady:
Jakub Ćwiek, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Lech Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Konrad T. Lewandowski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Sebastian Uznański, Marcin Wroński, Milena Wójtowicz, Mieszko Zagańczyk, Andrzej Ziemiański.

Mam nadzieję, że te nazwiska zachęcą do sięgnięcia po tę pozycję. Wydaje mi się, że warto spędzić chwilę na poznaniu bliżej ludzi, którzy uprzyjemniają nam czas opowiadając niesamowite historie.

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: