Adrian Tchaikovsky, „Spadkobiercy ostrza”

Adrian Tchaikovsky, „Spadkobiercy ostrza”


Autor: Łukasz Szatkowski

Cykl „Cienie pojętnych” Adriana Tchaikovsky’ego rozwija się szybko i sprawnie. Choć po pierwszym podcyklu, dotyczącym stricte wojny Nizin z Imperium osowców, straciłem z oczu finalny cel, do którego zmierza autor, nadal czerpię dużą radość, obcując z kolejnymi częściami. Rebis wypuścił niedawno już siódmą, o tytule „Spadkobiercy ostrza”. Czas zatem najwyższy, by przekonać się, jakie tereny i kultury tym razem eksploruje i przybliża Brytyjczyk polskiego pochodzenia.

„Spadkobiercy ostrza” mają trzy główne bohaterki – Tynisę, Che i Sedę. Pierwsza z nich, dręczona wyrzutami sumienia, wyrusza do dalekiej Wspólnoty w dość mglistym celu uczczenia poległego Salmy. Druga podąża jej śladem z osowcem Thalrykiem u boku, który grał już na tylu frontach, że chyba sam się w tym pogubił. Trzecia ma najmniejszą rolę do odegrania, ale za to jest imperatorową – organizuje na nowo swoją ojcowiznę, a przy okazji wybiera się do Khanapaes, by wydrzeć tamtejszym mistrzom starożytną magię. Czy Tynisa na dobrowolnym wygnaniu odnajdzie ukojenie? Co łączy Che i Sedę i jaką rolę w tej historii ma do odegrania Tisamon, martwy przecież od jakiegoś czasu?

Tchaikovsky z tomu na tom zdecydowanie przenosi punkt ciężkości historii. Początkowe części były niemal afirmacją wynalazczości, rzemieślnictwa, handlu – autor skupiał się na pojętnych, niepojętność była niejako obok, tylko dla kontrastu. Ostatnio jednak cykl zmierza wyraźnie na niepojętną stronę frontu – ku starym rasom, magii i niezmiennym od wieków zwyczajom i tradycjom. Pojętność bądź jej brak była charakterystyczna dla konkretnej rasy, potem zaczęły się eksperymenty z pojedynczymi odstępcami od tej zasady, a ostatnio, na przykładzie Che, Tchaikovsky wziął pod uwagę również utratę pojętności w toku życia, pojętność przestała być zatem należna z i od urodzenia. To stwarza wiele interesujących możliwości…

Wraz z postępowaniem opowieści poznajemy także nowe tereny i panujące na nich odmienne kultury, modele społeczne, systemy prawne i ustrojowe. Niziny przypominają zachodnie demokracje, Imperium os totalitaryzm a’la hitlerowskie Niemcy, a Khanapes to spokojna, zamknięta na kontakty zewnętrzne teokracja. Przedstawiona w „Spadkobiercach ostrza” Wspólnota to z kolei mocno zdecentralizowana monarchia. Niby jest jakaś monarchini, ale lokalne książątka stanowią w praktyce jedyne prawo na swoim terenie. Panuje oczywiście system feudalny, wyzysk chłopów postępuje pełną parą, w końcu buntują się oni pod przywództwem weteranów wojennych bez perspektyw.

Tchaikovsky z maestrią miesza realia różnych historycznych okresów, zestawia je razem i przewiduje skutki. Jak poradzą sobie niepojętni w błyszczących zbrojach, gdy zaatakuje ich armia pojętnych z zaawansowanymi machinami oblężniczymi? Co z kolei zrobią ci cyniczni pojętni, kiedy ich szeregi zacznie przerzedzać coś, czego nie są w stanie pojąć, bowiem słowo magia nie chce im nawet przejść przez usta? W „Cieniach pojętnych” historia wymieszana z magią rozgrywa się na naszych oczach w przyspieszonym tempie, a szybkość zmian bywa tragedią dla niektórych członków tego owadopodobnego, wielorasowego społeczeństwa o różnorakich uzdolnieniach.

Jak zwykle przy tym cyklu początkowo miałem problem z przypomnieniem sobie co też działo się w poprzednich tomach, kto jest kim i komu czym zaszedł za skórę. Krótkie streszczenie dotychczasowej historii na początku każdego tomu i glosariusz na końcu pomagają tylko częściowo – zbyt wiele postaci, zwłaszcza drugoplanowych, zbyt wiele się dzieje. A jednak wystarczy kilkadziesiąt stron i przestaje to mieć znaczenie, liczy się właśnie przeżywana, aktualna przygoda, reszta wskakuje na swoje miejsce. W taki sposób Adrian Tchaikovsky radzi sobie z ogarnięciem wielotomowego cyklu i nieźle mu to wychodzi. „Spadkobiercy ostrza” prezentują się zdecydowanie pozytywnie, fani cyklu będą z pewnością zadowoleni.

 

Korekta: Paulina Koźbiał

 

Autor: Adrian Tchaikovskyspadkobiercy_ostrza_qfant

Tytuł: Spadkobiercy ostrza

Data wydania: październik 2012

Wydawnictwo: Rebis

Pozostałe dane: Tłumaczenie: Jarosław Rybski

Tytuł oryginału: Heirs of the Blade

Cykl: Cienie pojętnych

ISBN: 978-83-7510-842-2

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: