Adrian Bednarek „Proces diabła”

Adrian Bednarek „Proces diabła”


Recenzował: Damian Drabik

Adrian Bednarek to absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, zafascynowany tematyką kryminalną. Zadebiutował thrillerem psychologicznym – „Pamiętnikiem Diabła”, w którym stworzył postać Kuby Sobańskiego, seryjnego mordercy zwanego Rzeźnikiem Niewiniątek. Niedawno nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się kontynuacja przygód Sobańskiego, zatytułowana „Proces diabła”.

Najnowsza powieść Bednarka ukazuje dalsze losy Sobańskiego. Odkąd rozpętał chaos na ulicach Krakowa, a za jego czyny został skazany niewinny człowiek, minęło sporo czasu. Strach przed popełnieniem błędu sprawił, że przestał realizować swoje chore pomysły. Żeby uciszyć mroczne myśli, poświęcił się karierze adwokackiej. W tym czasie w Krakowie i okolicach dochodzi do serii brutalnych napadów na prostytutki. Napastnik morduje swoje ofiary i wycina im narządy rozrodcze. Podczas ostatniego napadu na gorącym uczynku zatrzymany zostaje szanowany lekarz. Okrzyknięty zostaje Rozpruwaczem z Krakowa i oskarżony o wszystkie zbrodnie. Obrony podejmuje się właśnie Kuba Sobański, w którym na nowo budzą się najgorsze i najmroczniejsze żądze oraz krwawe pragnienia.

„Proces diabła” nie jest zwykłym kryminałem. To bardziej mroczny thriller o ludzkich żądzach i pragnieniach, które powodują, że w człowieku budzi się najgorsze zło. Jest to opowieść o zwyrodniałym umyśle, który ma tylko jedną fascynację – zbrodnię. Mimo że potrafi na jakiś czas przytłumić realizację swoich najgorszych pomysłów, to w jego głowie cały czas trwa walka z demonami, które za wszelką ceną chcą zmusić go do straszliwych czynów i zatryumfować nad słabą jednostką. Tradycyjnie, jak przystało na prawdziwego seryjnego zabójcę, Sobański nie odbiega od utartych schematów. Jest inteligentny, przybiegły, całkowicie pozbawiony skrupułów i wyrachowany. Potrafi szybko i zimno kalkulować. Śmiało można go umieścić w panteonie najciekawszych fikcyjnych seryjnych morderców.
„Proces diabła” to mroczny thriller, który w znaczący sposób odbiega od pierwszej części. „Pamiętnik diabła” był swojego rodzaju slasherem, krwawym i brutalnym dreszczowcem, tworem niemalże chorego umysłu. „Proces diabła” w pewien sposób zamyka historię pierwszej części i pozwala poznać umysł szaleńca, który broni innego szaleńca. Na swój sposób fabuła łączy w sobie mnóstwo elementów, które nakreślają czytelnikowi obraz ludzkiego upadku, mroku, z którego wyłania się diabelska postać – zło obleczone w ludzką skórę, prowadzące zabójczą grę, która zbiera krwawe żniwo. Autor ukazuje także pewien dysonans głównej postaci, który rozdarty jest pomiędzy swoją żądzą a strachem przed karą.

„Proces diabła” jest kolejnym przykładem na to, że nasi twórcy literatury popularnej radzą sobie coraz lepiej. Najnowsza powieść Bednarka jest naprawdę mocna i niepowtarzalna. Autorowi udało się napisać wciągający thriller, wobec którego ciężko jest przejść obojętnie. Jest to opowieść o złu w ludzkiej postaci, ze świetnie napisanym wątkiem psychologicznym. Można by nawet powiedzieć, że jest to swojego rodzaju wnikliwa analiza umysłu mordercy, która momentami zmusza czytelnika do refleksji. Jest to świetna książka, którą z czystym sumieniem można polecić wszystkim fanom i miłośnikom gatunku.

Korekta: Aleksandra Żurek

data wydania: 28 września 2015proces diabła

ISBN: 9788377857243

liczba stron: 372

słowa kluczowe: seryjny morderca, zabójstwa, Kraków,

kategoria: thriller/sensacja/kryminał

język: polski

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: