Adam Przechrzta „Demony Leningradu” „Demony wojny cz. 1”

Adam Przechrzta „Demony Leningradu” „Demony wojny cz. 1”


Recenzowała: Magdalena Mińko

Adam Przechrzta jest autorem znanym przede wszystkim z sensacyjnych powieści historycznych zaprawionych szczyptą fantastyki. Jako „doktor nauk humanistycznych” daje w nich upust swojej fascynacji przeszłością, a w szczególności historią wojskowości, polityki i obyczajowości, tworząc przy tym nietuzinkowy obraz realiów panujących w opisywanych przez siebie epokach. W najnowszej powieści, będącej kontynuacją losów agenta Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU), przenosi czytelnika do komunistycznej Rosji, w sam środek działań wojennych.

W „Demonach Leningradu”, pierwszym tomie opisującym losy majora Aleksandra Razumowskiego, poznajemy głównego bohatera w chwili, gdy przybywa do Leningradu. Zima 1942 roku zbiera wśród mieszkańców oblężonego miasta krwawe żniwo. Służby porządkowe nie nadążają z usuwaniem z ulic ciał ludzi wycieńczonych mrozem i głodem. Coraz częściej słyszy się też o aktach kanibalizmu, a także zorganizowanych grupach przestępczych handlujących „ludziną”. W tych niesprzyjających okolicznościach Razumowski prowadzi śledztwo w celu wyjaśnienia i pojmania sprawców tajemniczych morderstw na wojskowych. Misja dodatkowo komplikuje się, gdy wychodzi na jaw, że w sprawę mogą być zamieszani wyznawcy starożytnej sekty, określani mianem „Doskonałych”. Jak dotąd nieuchwytni, wydają się dysponować nadnaturalnymi mocami, które zyskują, żywiąc się sercami ofiar. Podążając śladem Mistrza, Razumowski powraca do Moskwy, gdzie przyjdzie mu nie tylko stawić czoła członkom sekty, którym najwyraźniej udało się przeniknąć do struktur rządowych, ale przede wszystkim będzie musiał dołożyć starań, by nie zginąć w trybach komunistycznej machiny politycznych rozgrywek.

W kolejnym tomie agent GRU – bogatszy o order Bohatera Związku Radzieckiego oraz liczne odmrożenia – dochodzi do siebie w szpitalu po dramatycznej akcji na linii frontu. W wyniku zastosowania dość niekonwencjonalnej terapii powraca do sił na tyle, by dowództwo zdecydowało się powierzyć mu kolejne zadanie, a właściwie zadania, z którymi nikt inny do tej pory nie był sobie w stanie poradzić.

„Demony wojny” w sposobie konstruowania fabuły bliższe są powieści detektywistycznej. Akcja toczy się wielotorowo i w zasadzie w oderwaniu od głównego wątku walki z sektą „Doskonałych”, przedstawionego w części pierwszej. W porównaniu z nią tempo wydarzeń zdecydowanie zwalnia. Opisy potyczek są mniej liczne, raczej skromne i rzeczowe, choć nie można zarzucić autorowi braku wiedzy w tej materii. Będąc pasjonatem sztuk walki, działania służb specjalnych stara się odtwarzać precyzyjnie, bez zbytniej brawury i koloryzowania. Decyzja o wyłuskaniu z głównego nurtu kilku mniejszych spraw i świadomość presji czasu nie pozwalają czytelnikowi na nudę w trakcie lektury blisko 420 stron, a ciekawy sposób na połączenie poszczególnych epizodów w celu rozwikłania kluczowej zagadki pozwala uniknąć wrażenia „sztucznego” rozczłonkowania powieści. Autor skupia się też bardziej na ukazaniu funkcjonowania sił wywiadowczych w czasie II wojny światowej, zarówno po stronie radzieckiej, jak i niemieckiej. Silnie zaakcentowany zostaje także wątek wewnętrznej rywalizacji radzieckich organów bezpieczeństwa.

Postać samego Aleksandra Razumowskiego nie odbiega wielce od schematu twardziela. Zahartowany w boju weteran radzieckiego kontrwywiadu budzi respekt wrogów i podziw pięknych kobiet. Bywa bezwzględny i cyniczny, a w celu zapewnienia powodzenia misji jest gotów bez zmrużenia powieki poświęcić innych. W zasadzie z początku wydaje się być świetnym przykładem antybohatera i nie budzi sympatii, jednak w trakcie lektury czytelnik ma okazję przekonać się, że jego postawa to w znacznym stopniu wynik czasów, w jakich przyszło mu żyć. W przedstawionej przez Przechrztę komunistycznej Rosji tylko najsilniejsi są w stanie przetrwać . By odciąć się od powszechnego zepsucia, Razumowski tworzy w oderwaniu od politycznej ideologii coś na wzór kodeksu pozwalającego pozostać przy życiu i jednocześnie zachować resztki człowieczeństwa w wojennej rzeczywistości. W rzadkich chwilach do głosu dochodzi w nim ckliwa słowiańska dusza, która skłania go do nie do końca racjonalnych ofiar lub szczodrości.

W powieści głównemu bohaterowi towarzyszy szereg niezwykle oryginalnych postaci, jak byłe damy dworu, zastępca dowódcy moskiewskiej milicji, czołgista – wnuk jakuckiego szamana i jego córka oraz wielu, wielu innych, przy których czytelnik miałby ochotę zatrzymać się na dłużej i posłuchać ich historii. Niestety w biegu wydarzeń autor nie daje na to szansy, przez co stapiają się oni z wykreowanym na potrzeby fabuły tłem historycznym, a ich pojawienie się lub zniknięcie nie wzbudza większych emocji.

Pierwiastek fantastyczny w powieści (szczególnie w „Demonach wojny”) jest raczej symboliczny. Jak na razie to raczej wytrych pozwalający autorowi na zgrabne wytłumaczenie „szczęśliwych zbiegów okoliczności”. Jednak i tu daje o sobie dać profesjonalizm autora, który odtwarza praktyki członków sekty „Doskonałych” w oparciu między innymi o teksty taoistyczne.

Fabryka Słów jak zawsze postarała się o ciekawą oprawę graficzną książek – w tej serii ważny dodatek stanowią elementy typograficzne stylizowane na radzieckie plakaty propagandowe. Warto zauważyć, że publikacji pierwszej części „Demonów wojny” towarzyszy wznowienie „Demonów Leningradu”, w nowej ujednoliconej szacie.

Pisząc kontynuację „Demonów Leningradu” Adam Przechrzta z pewnością stanął na wysokości zadania i nie zawiódł swoich czytelników. Udowodnił, że w ramach jednego cyklu bez szkody dla powieści można żonglować rożnymi konwencjami. Zdecydowanie bardziej stonowane fabularnie „Demony Wojny” wydają się być jedynie krótkim przystankiem w drodze do wielkiego finału, w którym, miejmy nadzieję już wkrótce major Razumowski będzie miał okazję zmierzyć się ze swoim największym wrogiem.demony-wojny_qfant

 

 • tytuł: Demony Leningradu
 • autor: Adam Przechrzta
 • wydanie: II
 • data wydania: 2013-11-29
 • ISBN-13: 978-83-7574-996-0
 • ISBN: 978-83-7574-586-3
 • wymiary: 125 x 195
 • strony: 455
 • seria: fantastyczna fabryka
 • cena: 39,90
 • okładka: miękka

 • tytuł: Demony wojny cz.1
 • autor: Adam Przechrzta
 • wydanie: I
 • data wydania: 2013-11-29
 • ISBN-13: 9788375749014
 • wymiary: 125 x 195
 • strony: 429
 • seria: fantastyczna fabryka
 • cena: 39,90
 • okładka: miękka

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: