Helena Sekuła, „Szlak Tamerlana”

Helena Sekuła, "Szlak Tamerlana"


Autor: Jarosław Makowiecki

Korekta: Lan

 

„Szlak Tamerlana” – w tej powieści czytelnik nie znajdzie szalonych pościgów samochodowych i strzelanin rodem z Hollywood; nie ma w niej też szlachetnych supergliniarzy ani pięknych agentek wywiadu. Jest za to ponura rzeczywistość stanu wojennego i ludzie ogarnięci desperacją. Nawet w tak trudnych okolicznościach Polska jest wielką przepompownią narkotyków, płynących z Dalekiego Wschodu na chłonne rynki Zachodniej Europy. Daniel – inżynier bez perspektyw na lepsze jutro – daje się skusić łatwymi pieniędzmi i pozornie spokojnym, pewnym zajęciem. Zostaje tzw. Mułem, a przemytnicza Organizacja załatwia mu pracę w kolejowej stacji przeładunkowej w Małańcach. Jego zadaniem jest wydobywanie towaru z podwozi pociągów przekraczających wschodnią granicę. Konieczność zmiany rozstawu osi czyni zadanie pozornie prostym i bezpiecznym. Daniel jest tylko maleńkim trybikiem w ogromnej machinie, tłoczącej przez kraj białą śmierć; machinie, która bezlitośnie miażdży każdego, kto stanie jej na drodze. Nikt się nie spodziewa, że ktoś tak mało znaczący zatrzęsie całą Organizacją.

Powieść od pierwszych zdań intryguje i wciąga w wydarzenia, których czytelnik początkowo nie rozumie. Z czasem, jak w wielkich puzzlach, każdy kawałek układanki trafia na swoje miejsce i tworzy zaskakujący obraz całości. Akcja toczy się szybko, ale bez niepotrzebnej galopady. Warto podkreślić jak ludzcy i prawdziwi są bohaterowie. Autorka nie stara się przydać im sztucznego blasku, nie wkłada w ich głowy zbędnych dywagacji. To zwykli ludzie, otępieni życiem w PRL-owskiej rzeczywistości, działający z takich pobudek,, jak chciwość czy chęć zemsty, znający smak strachu, beznadziei i frustracji. Powieść wyróżnia szczególny sposób prowadzenia narracji, raz bogaty w opisy i charakteryzujący się pięknym językiem, a raz urywany, pozornie chaotyczny, jak gdyby wykrzyczany w biegu. Takie zmiany tempa sprawiają, że tekst czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, chociaż niektórych mogą one irytować.

Pozycja zdecydowanie warta polecenia każdemu, kto szuka nietendencyjnej powieści sensacyjnej o niejednoznacznej, intrygującej fabule.

 

Autor:Helena Sekuła

Tytuł:Szlak Tamerlana.

Data wydania:czerwiec 2009

Wydawnictwo:Zysk i S-ka

Pozostałe dane:Miejsce wydania: Poznań

Liczba stron: 308

Format: 135x185 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN-13: 978-83-7506-326-4

Wydanie: I

Data wydania: czerwiec 2009

%d bloggers like this: