Melissa De La Cruz, „Objawienie”

Melissa De La Cruz, "Objawienie"


Autor: Maryla Kowalska

Pomimo iż szalone wydarzenia w Wenecji powoli odchodzą w niepamięć, Schuyler Van Allen zdaje sobie sprawę, że to nie koniec walki wampirów ze srebrnokrwistymi. Podczas gdy jej dziadek wyjeżdża do Rio de Janeiro, by skontrolować zabezpieczenia utrzymujące w miejscu potwora Lewiatana, Sky zmuszona jest przeprowadzić się do domu swoich prywatnych wrogów, Force’ów. Trwają tam gorączkowe przygotowania do odnowienia więzi pomiędzy bliźniętami, upragnionej przez Mimi ceremonii… jednak już nie tak bardzo pożądanej przez Jacka. Po raz kolejny Schuyler i jej przyjaciele znajdą się pomiędzy młotem a kowadłem: obowiązek czy marzenia, przeznaczenie czy uczucia? Dawne więzi i sojusze stają się niepokojąco niestabilne, nawet wśród najbliższych sobie osób.

Trzeci tom cyklu Melissy De La Cruz, zatytułowany „Objawienie”, w istocie kryje niejedną niespodziankę: niemal każdy bohater przeżywa własne olśnienie. Dotyczą one zarówno uczuć, jak i obowiązków czy poznania sekretów społeczności wampirów. Podobnie jak w poprzednich częściach, szczególnie interesująco zostały przedstawione relacje między postaciami oraz ich wewnętrzny świat. Nikt nie jest tym, za kogo się podaje, a dzięki wszystkowiedzącemu narratorowi, czytelnik ma okazję zajrzeć do głów Schuyler, Mimi i Bliss, by dojść do wniosku, że nie należy oceniać po wyglądzie.

W „Objawieniu” autorka wiele uwagi poświęciła Bliss, byłej towarzyszce Mimi i przyjaciółce Schuyler. Rudowłosa dziewczyna z Teksasu od początku była ciekawą postacią, jednak teraz jej rola stała się niejednoznaczna: co prawda nie ma wątpliwości co do jej dobrych chęci, jednak otaczające ją złowrogie znaki budzą pewien niepokój co do jej przyszłości i… przeszłości.

Równie dobrze jednak jak „Objawienia” (w oryginalnym tytule bowiem użyta jest liczba mnoga) książka mogłaby mieć tytuł „Zdrady”. Z tego jednak czytelnik, pochłonięty odnajdywaniem odpowiedzi na pytania, które narosły przez trzy części powieści, zdaje sobie sprawę dopiero po zakończeniu lektury. Ilość zdrad, ich rozmiar i daleko posunięte konsekwencje mną samą wręcz wstrząsnęły. I to bynajmniej nie w negatywnym sensie: ma to swój mroczny urok i jest bardzo logiczne; nawet w przypadku losów Martina, które na pierwszy rzut oka wydają się skończenie chaotyczne.

Spore zastrzeżenia można mieć do scen bitewnych… chociaż są to może zbyt mocne słowa w przypadku kilkuosobowych zaledwie pojedynków. Wydają się one nieproporcjonalnie krótkie w porównaniu z długimi przygotowaniami. Co więcej, jak na walki pomiędzy archaniołami i potępionymi mają boleśnie niewielki rozmach: ot, parę błysków i trochę dymu. Osobiście spodziewałam się co najmniej wysadzenia w powietrze figury Chrystusa, górującej nad Rio. Ponieważ jednak „Objawienie” nie jest ostatnią książką z cyklu, może i na epickie zniszczenia jeszcze przyjdzie czas.

Trzeci tom cyklu „Błękitnokrwiści” na pewno zadowoli miłośników przygód Schuyler i jej paczki, szczególnie zaś tych ciekawych wampirzego życia emocjonalnego. Nie należy jednak zaczynać przygody z nowojorskimi nieumarłymi od „Objawienia”, gdyż czytelnicy, którzy tak zrobią, stanowczo poczują się zagubieni w gąszczu imion i relacji.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Melissa De La Cruzobjawienie_qfant

Tytuł:Objawienie

Data wydania:czerwiec 2010

Wydawnictwo:Jaguar

Tytuł oryginalny: Blue Bloods: Revelations

Przekład: Małgorzata Kaczarowska

ISBN: 978-83-76-86-020-6

Liczba stron: 300

Format: 140 x 210 mm

Cena: 34,90 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: