Kryminalne Legendy – Narzeczone w kąpieli – z akt Metropolitan Police

Kryminalne Legendy - Narzeczone w kąpieli – z akt Metropolitan Police


Autor: Marta Drozdek

Jaka jest najgorsza kara za bigamię? Podobno dwie teściowe. W przypadku naszego bohatera, w grę wchodziło ich nawet więcej, ale to raczej nie było powodem jego działań.

George Joseph Smith (alias Oliver George Love, Charles Oliver James, Henry Williams i John Lloyd) został uznany za winnego zamordowania Bessie Williams, którą znaleziono martwą w wannie w 1912 roku, Alice Burnham, którą śmierć dopadła w łaźni w Blackpool w grudniu 1913 roku i Margaret Elizabeth Lofty, kolejną ofiarę znalezioną w wannie. Tym razem miało to miejsce w Highgate w grudniu 1914 roku.

W dniu 13 lipca 1912 Bessie Williams została znaleziona martwa w swoim domu przy 80 High Street w Herne Bay. Zwłoki znajdowały się w wannie. Stwierdzono, że na pięć dni przed jej śmiercią zrobiła testament na korzyść męża, Henry’ego Williamsa (alias George’a Josepha Smitha), który miał otrzymać 2579 funtów, 13 szylingów i 7 pensów. Smith został dokładnie przesłuchany, jednak to opinia lekarza, który dokonał oględzin Bessie po jej śmierci zaważyła na jego uniewinnieniu.

Lekarz stwierdził, że denatka miała atak epilepsji, który stał się przyczyną jej śmierci przez utonięcie. Zapytany, czy widział jakieś ślady walki na ciele, odpowiedział, że nic takiego nie stwierdził. Ostatnim pytaniem w śledztwie było, czy mogły być jakieś inne przyczyny śmierci. Lekarz odpowiedział: „Nie mam powodu, by podejrzewać inne przyczyny niż utonięcie”. Tak wiec orzeczono śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Śmierć Alice Smith miała miejsce 12 grudnia 1913 roku. Wraz z mężem przebywała w pensjonacie Josepha Crossleya w Blackpool. Wieczorem, w dniu swojej śmierci, Alice poszła się wykąpać w łazience znajdującej się w apartamentach przez nich zajmowanych. Nikt nie zobaczył jej już żywej.

Kiedy znaleziono jej ciało, Joseph Crossley zwrócił uwagę na położenie zwłok. Głowa Alice znajdowała się w nogach wanny, jednak śledztwo nie wykazało niczego podejrzanego a orzeczenie sądu brzmiało „śmierć w wyniku niewydolności serca”. Alice posiadała ubezpieczenie na życie o wartości 500 funtów.

Wysokie ubezpieczenie na życie okazało się również wyrokiem śmierci dla Margaret Elizabeth Lloyd. John Lloyd (inaczej znany jako George Joseph Smith) wynajął z żoną pokoje w pensjonacie na ulicy Bismarck, w Highgate w Londynie.

Po południu 18 grudnia 1914 roku Margaret Lloyd spotkała się w Islington ze swoim adwokatem. Sporządziła w jego obecności testament, zapisując wszystko, co ma mężowi. Późnym wieczorem tego samego dnia John Lloyd poinformował właściciela domu, że idzie kupić pomidory na kolację dla żony, podczas gdy ona bierze kąpiel.

narzeczona w kapieli2Po powrocie zawołał żonę, chcąc zaakcentować swój powrót. Kiedy nie uzyskał żadnej odpowiedzi, wszedł do łazienki i tam znalazł ją martwą w wannie. Kolejne śledztwo i kolejne orzeczenie o przypadkowej śmierci.

3 stycznia 1915 roku Joseph Crossley napisał do Metropolitan Police. List trafił do inspektora Artura Neila. Do listu dołączone były wycięte z gazet artykuły o śmierci Margaret Lloyd, podkreślające podobieństwo do śmierci Alice Smith dwanaście miesięcy wcześniej w Blackpool. Od tego zaczął się upadek Smitha.

Po wznowieniu dochodzenia ujawniały się coraz to nowsze złowrogie szczegóły z życia Smitha. George Joseph Smith urodził się w Bethnal Green 11 stycznia 1872 roku. W 1898 roku ożenił się z Caroline Beatrice Thornhill. Dziesięć lat później w 1908 roku poślubił Edith Peglar (występował wtedy jako Oliver George Love), mimo iż jego pierwsza żona nadał żyła i był z nią w związku małżeńskim. W 1910 roku, kiedy ożenił się z Bessie Mundy, Edith Peglar też żyła i nie miał z nią rozwodu. Od tego momentu morderstwa dla pieniędzy stały się częścią jego życia.

1 lutego 1915 w Uxbridge Road w Londynie Smith zostaje zatrzymany przez inspektora Neila. Początkowo oskarżono go o bigamię, dołączając w trakcie przesłuchań podejrzenie o morderstwa. Ponownie przejrzano dokumentację wszystkich wypadków. Kiedy Smith został aresztowany pod zarzutem bigamii i podejrzeń o morderstwo, patolog Bernard Spilsbury został poproszony o ustalenie, w jaki sposób zmarły wszystkie kobiety. Ze wszystkich miejsc zbrodni zabrano wanny i wysłano je do Londynu na dokładne pomiary i badania.

Przez tydzień Spilsbury zastanawiał się nad wynikami pomiarów wanien i ofiar. Doszedł do wniosku, że z powodu małych rozmiarów wanien, nawet w przypadku ataku epilepsji, przypadkowa śmierć nie była możliwa.

Neil zatrudnił kilka doświadczonych kobiet nurków o tym samym rozmiarze i budowie jak ofiary. Próbował wciągnąć je pod wodę tak, aby nie było oznak walki. Neil niespodziewanie wyciągnął za nogi jedną z kobiet, a jej głowa przesunęła pod wodą zanim ta zorientowała się, co się dzieje. W ten sposób teoria Spilsbury’ego została potwierdzona.

 23 marca Smith został oskarżony o zamordowanie Bessie Williams, Alice Smith, i Margaret Lloyd.

W dniu 22 czerwca w Old Bailey rozpoczął się proces. Ława przysięgłych potrzebowała około dwudziestu minut na ustalenie wyroku. Smith uznany został za winnego i skazany na karę śmierci.

Sprawa była skomplikowana i niepokojące jest to jak daleko Smith mógłby zajść w swoich występkach, gdyby nie Crossley, który napisał list będący przyczynkiem do jego upadku.

13 sierpnia 1915 roku Smith został stracony w więzieniu Maidstone Gaol.

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: