Boicie się klaunów?

Boicie się klaunów?


Autor: Marta Drozdek

Boicie się klaunów?

Na pewno znajdą się wśród Was tacy, którzy odczuwają pewien lęk na ich widok. Ja osobiście nigdy ich nie lubiłam. Wydawałoby się, że są to postacie, które powinny być sympatyczne, zabawne, a jednak wywołują jakiś atawistyczny lęk. Zresztą jak tu się nie bać, skoro klaun z lubością wykorzystywany jest przez mistrzów horroru i to nie jako pozytywny bohater. W książce Stephena Kinga It, musicie to przyznać, klaun był wyjątkowo przerażający. Wielu przestępców też lubi korzystać z wizerunku klauna. Na przykład podczas napadów, często w celu ukrycia swojej tożsamości, przestępcy wkładają maski klauna.

Jednak postać tego klauna nie zrodziła się w wyobraźni żadnego z pisarzy czy reżyserów. Urodził się on normalnie jak każdy z nas i kiedyś był dzieckiem. Świat poznał go pod nazwiskiem Johna Wayne’a Gacy’ego – Klauna Pogo.

Każdemu, kto go poznał, wydawał się miłym i sympatycznym człowiekiem. Był powszechnie szanowany przez okoliczną społeczność. Uroczy, dobry katolik i twardy biznesmen. Wolny czas spędzał na udzielaniu się w Partii Demokratycznej, czy pomocy sąsiadom w różnych pracach społecznych. Jedną z takich jego działalności, było występowanie, jako klaun Pogo na licznych imprezach dla dzieci. Hojny, pracowity, przyjazny, oddany rodzinie ojciec – tak by postrzegany przez wszystkich, jednak to była tylko ułuda, w którą John Wayne Gacy pozwalał ludziom wierzyć.

Pod maską uśmiechniętego klauna kryła się twarz zdeprawowanego potwora.gacy_qfant

Dorastając, Gacy był spokojnym chłopcem. Pracował dorywczo, jako roznosiciel gazet, pakował artykuły spożywcze oraz należał do drużyny skautowskiej. Mimo, że nie był on szczególnie popularny, to jednak był lubiany przez przyjaciół ze szkoły, drużyny, nauczycieli i sąsiadów. Wydawało się, że jego dzieciństwo przebiegało normalnie, za wyjątkiem relacji z ojcem i szeregiem problemów zdrowotnych.

Gdy miał jedenaście lat, podczas zabawy uderzyła go w głowę huśtawka. Wypadek spowodował skrzep krwi w mózgu, niewykryty aż do jego szesnastych urodzin. Z powodu skrzepu Gacy cierpiał na wiele dolegliwości. W wieku 17 lat zdiagnozowano u niego również chorobę serca, tak więc w ciągu swojego krótkiego życia był kilkakrotnie hospitalizowany. W tym czasie doszły liczne konflikty z ojcem. Jego ojciec był alkoholikiem, często maltretującym żonę i dzieci. Mimo pogłębiającego się konfliktu z ojcem, jego związek z matką i siostrami pozostał nadal silny.

John Wayne Gacy został skazany za tortury, gwałt i morderstwo na 33 mężczyznach. Wszystkie te ofiary zamordowane zostały od 1972 roku aż do jego aresztowania w 1978 roku. Wcześniejszych ofiar nie odnaleziono. Został nazwany "Clown Kiler" –„Zabójczy Klaun”.

Pierwsze oznaki sadystycznych zachowań Johna Gacy’ego miały miejsce po ślubie z Marilyn Myers w 1964 roku w Iowa. Pracował w restauracji swojego teścia, którą później otrzymał na własność. Dzięki temu stał się jednym z najbardziej szanowanych obywateli miasta. W 1968 roku odkrył swoje prawdzie oblicze. Podstępem zwabił na zapplakat_qfantlecze swojej restauracji młodego chłopca, próbując go wykorzystać. Chłopak zgłosił się na policję a Gacy został skazany na 10 lat więzienia za molestowanie seksualne, zwolniono go po 18 miesiącach za dobre zachowanie.

Po wyjściu z więzienia, rozwiedziony i okryty hańbą, postanowił wrócić do swojego rodzinnego miasta Chicago, by tam rozpocząć nowe życie. Ponownie się ożenił, otworzył firmę budowlaną i znów stał się szanowanym członkiem społeczeństwa. Małżeństwo jednak zakończyło się szybko. Oficjalnie, żona nie mogła znieść jego ciągłych wahań nastroju. Gacy kolejny raz pozostał sam, rozwijając świat swoich sadystycznych fantazji. Do 1978 roku był „stancją” dla wielu homoseksualnych młodych mężczyzn. Wabił ich do swojego domu, gdzie potem brutalnie torturował, gwałcił i następnie zabijał.

Inną taktyką do zwabiania do swojego domu młodych ludzi, było delegowanie zdań w jego firmie budowlanej. Zapraszał ofiary do swojego domu pod pretekstem rozmowy o pracy. Gdy już zwabił któregoś z nich, mógł bez przeszkód go obezwładnić i rozpocząć swoją makabryczną zbrodnię.

Policja nabrała podejrzeń, gdy zaginał jeden z pracujących u Gacy’ego chłopców. Zaniepokojona matka zgłosiła zginięcie na policję, gdy syn nie wrócił z pracy do domu. Kiedy policja odkryła, iż Gacy był karany, został wzięty pod obserwację. Gacy zaprosił odwiedzających go policjantów do domu na kawę. Policjanci przyjęli zaproszenie. Wewnątrz domu zostali przytłoczeni duszącym zapachem, który mógł pochodzić tylko z rozkładających się ciał. Natychmiast przystąpili do przeszukania domu i okolicznej posesji.

Przeszukanie odkryło 29 ciał ukrytych w domu i na posesji. Były to zwłoki męskie, głównie w wieku 19-20 lat. W większości ofiarami były męskie prostytutki, było też kilku chłopców zwabionych na przystankach autobusowych, pod pretekstem podwiezienia do domu. Później Gacy przyznał się do większej liczby zabójstw, ciała wrzucał do pobliskiej rzeki.

Gacy utrzymywał, że ma trzy oblicza: John Klaun, John Biznesmen oraz John Morderca. Próbował bronić się chorobą psychiczną, jednak lekarze uznali, że podczas popełniania zbrodni był w pełni świadomy swych czynów.

Proces rozpoczął się 6 lutego 1980 roku. W ciągu dwóch godzin udowodniono mu winę. Nie czuł wyrzutów ani skruchy.

Tuż po północy 10 maja 1994 roku John Wayne Gacy został stracony poprzez podanie śmiertelnego zastrzyku. Wyrok wykonany został w więzieniu Stateville w Joliet w stanie Illinois.Z opublikowanych sprawozdań wynika, iż Gacy podszedł z całkowicie stoickim spokojem do wyroku.

I teraz powiedzcie jak tu lubić klauna?

 it_qfant

Słodkich snów

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: